2014 Colorado Film Award Winners

The Colorado International Film Festival proudly congratulates its 2014 Award Winners.

Grand Jury Prize: I’m Star directed by Damien Dematra

Special Jury Prize: Desesperados directed by Ludovica Lirosi, Juan Diego Puerta Lopez

Jury Prize: Jonestown directed by David B. Berget

Best Colorado Film Award: Joe directed by Dev Senda

Dramatic Directing: The Other Side of New York directed by Vinay Pujara

Documentary Directing: Jason in Wonderland - Ceasefire and DMZ directed by Jason Donghyuk Jeon

Short Form Directing: Life at The Colorado Chautauqua written by Angelica Kalika

Cinematography Award: Roulette directed by Christine Kelly

Film Editing Award: Agnus Dei directed by Agim Sopi
Best Family Film: Your Move directed by Chandler Toffa

Best Actor: Joe Hurley in Traveler directed by Ron Hurley

Best Actress: Eva Birthistle in Here With Me directed by Pete Riski
Best Environmental Film: Voices of Transition directed by Nils Aguilar

Music Video Award: Moving Out directed by Sean McCarthy

First-Time Directing Award: The Boss Wants a Happy Ending directed by Kivanc Baruonu

Student Film Award: The Root of Evil directed by Ryan Huang

Best Short Film Award: Maybe Me directed by Robert Rabinovitz
Best Thriller: The Dark Place directed by Wheeler J. David "Jody"

Best Foreign Film: Let's Play Ghost written by Damien Dematra

Honorable Mentions

Taboo directed by Roberto Aznar
A Bench's Tale directed by Christoph Schinko
The Mirror directed by Selcen Yilmazoglu
Enabled directed by Philipp Nesterenko
Who Mines the Riches - Strange Tenants directed by Jeff Bird
Hospes (guest) directed by Carlo Perassi
The Characteristics of C-Minor directed by J.Ollie Lucks, Max Bellamy
The Kumbh Mela - The Largest Human Gathering Ever directed by Vijay Shah
Rhododendron directed by Lewis Attey
Toilet Paper Romance directed by Lyndsay Lack

Feature and Short Screenplay Competition

1st Place American Hell written by Robert Bryce Milburn, Nicholas Begnaud

2nd Place Coffee Shop: The Purchase written by Scott E. Jones

3rd Place On the Platte written by Scott Newell

4th Place orbiters written by Maria Judice 

5th Place Zodo's Raincoat written by Tasha Hardy & Keiko Tamura

Official Finalists

Fly Me written by Ruth Fowler
Vengeance! written by Arnold Kane
The Frame Job written by Elizabeth Wallace
The Snakeman written by Jeffrey Ryback